Keystone logo
Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

Charles University Faculty of Arts

مقدمه

از ابتدای تحصیل ، این اصل را برای خود قائل شدم که هرگاه نظر صحیح تری پیدا کردم ، بلافاصله نظر خود را که کمتر درست است ، کنار می گذارم و با خوشحالی از عقیده ای که منطقی تر است استقبال می کنم ، زیرا می دانیم که همه آنچه می دانیم صرفاً یک نظر است. قطعه ای بی نهایت از آنچه ما نمی دانیم. "

جان هوس ، فیلسوف و مصلح کلیسا ، فارغ التحصیل دانشکده هنر

دانشکده هنر در دانشگاه چارلز در حال حاضر یکی از بزرگترین و مهمترین موسسات تحقیقاتی و آموزشی در هنر و علوم انسانی در اروپای مرکزی است. این دانشکده در سال 1348 توسط پادشاه چک و بعداً امپراتور مقدس روم چارلز چهارم تاسیس شد که آن را به عنوان یکی از چهار دانشکده دانشگاه پراگ تأسیس کرد ، که بعدها به نام وی دانشگاه چارلز نامگذاری شد - قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی در شرق فرانسه و شمال فرانسه کوه های آلپ از آن زمان ، این مرکز فکری سرزمین چک بوده است: فارغ التحصیلان دانشکده ، اعمال و ایده های آنها ، جامعه و فرهنگ چک را شکل داده است و در لحظات سرنوشت ساز تاریخ چک ، دانشکده هنر همیشه در قلب رویدادها

آیا می دانستید که…

… دپارتمان مطالعات مصری در پنجاه سال گذشته در مصر کار کرده و اکتشافات مهمی انجام داده است؟ کشف مقبره ملکه ناشناخته مصری در ابوسیر در پاییز 2014 به عنوان یکی از 10 بزرگترین یافته های باستان شناسی در سال 2014 انتخاب شد.

... در سال 2014 ، پروفسور توما هالیک جایزه معتبر تمپلتون را دریافت کرد ، به افرادی که "در تأیید بعد معنوی زندگی کمک شایانی کردند"؟

... پروفسور مارتین هیلسکا آثار کامل ویلیام شکسپیر را به چکی ترجمه کرد؟

تاریخ

دانشکده هنر به عنوان یکی از چهار دانشکده اصلی دانشگاه چارلز - قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در اروپای مرکزی - توسط موضوع منشور بنیاد در 7 آوریل 1348 تأسیس شد. چارلز چهارم ، در پی سیاست دولت و سلسله خود ، تلاش کرد تا پادشاهی بوهمیا را به عنوان مرکز امپراتوری مقدس روم تأسیس کند. برنامه او این بود که دانشمندان داخلی و خارجی را در پراگ ، که شهر مسکونی او بود ، متمرکز کند و بنابراین پایه قدرت خود را تقویت کند. در دوران پیش از حسینیت ، دوسوم دانشجویان دانشگاه از دانشجویان دانشکده هنری بودند که در آن دانش لازم برای تحصیل در سه دانشکده دیگر (الهیات ، پزشکی ، حقوق) را کسب کردند. یکی از امتیازات دانشکده حق اعطای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا بود که به دارندگان آنها اجازه می داد در هر دانشگاه اروپایی تدریس کنند.

در طول دو قرن پس از جنگهای حسینی ، دانشکده هنرهای لیبرال قلب کل دانشگاه بود. از قرن هفدهم آن را دانشکده فلسفه نامیدند. از ابتدا تا اواسط قرن نوزدهم ، به عنوان دانشکده ای فعالیت می کرد که برنامه آن برای ارائه آموزش عالی مقدماتی برای دانشجویان آینده سایر دانشکده ها طراحی شده بود. از قرن هجدهم به بعد ، تعداد رشته های دانشگاهی افزایش یافت: علاوه بر فلسفه ، امکان مطالعه زیبایی شناسی ، ریاضیات ، نجوم ، علوم طبیعی ، مهندسی ، اقتصاد ، آموزش و تاریخ نیز وجود داشت. در قرن نوزدهم ، فارغ از مطالعات شرقی ، باستان شناسی و مطالعات دینی ، تحولات مهمی در حوزه فلسفه رخ داد و درجه هایی در چک ، ایتالیایی ، فرانسوی ، انگلیسی و عبری معرفی شد. پس از اصلاحات 1849-1850 ، دانشکده از عملکرد پروپدئوتیکی خود رهایی یافت و با سایر دانشکده ها برابر شد. در سال 1897 ، زنان مجاز به تحصیل در دانشکده فلسفه شدند.

این دانشکده حتی پس از تقسیم دانشگاه پراگ به دو بخش چک و یک بخش آلمانی در سال 1882 اهمیت خود را در سرزمین چک حفظ کرد. در طول به اصطلاح اولین جمهوری چکسلواکی (1918-1938) ، زندگی دانشگاه به ویژه شکل گرفت. با جدا شدن دانشکده علوم طبیعی در سال 1920 و خرید ساختمان جدید در خاکریز ولتاوا - آن جایی که هنوز اکثر بخشها و سالنهای سخنرانی را در آن می یابید. تعطیلی دانشکده توسط اشغال نازی ها در سال 1939 با آزار وحشیانه معلم و دانش آموزان همراه شد. سالهای پربار و پرشور پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1948 با کودتای کمونیستی و چهل سال رژیم کمونیستی به پایان رسید. خروج اجباری دهها معلم برجسته و معرفی موضوعات مارکسیست-لنینیستی منجر به کاهش سریع تحقیقات و تدریس شد. امیدها برای تغییر گسترده اجتماعی در اواخر دهه 1960 ، به اصطلاح "بهار پراگ" که طی آن دانشکده شروع به دعوت از شخصیت های مهم آن زمان ، مانند فیلسوف یان پاتوچکا کرد ، در حمله شوروی در آگوست 1968 شکست خورد. در ژانویه 1969 ، جان پالاچ ، دانشجوی دانشکده ، در اعتراض سیاسی با خودسوزی خودکشی کرد. میدان که ساختمان اصلی در آن قرار دارد و کتابخانه مرکزی دانشکده هنر نام او را برده است. پس از سقوط رژیم کمونیستی و خروج پیروان به خطر افتاده آن در سال 1989 ، دانشکده بار دیگر خود را به عنوان یکی از معتبرترین موسسات علوم انسانی در جمهوری چک و اروپای مرکزی معرفی کرد.

مکان ها

  • Faculty of Arts Charles University in Prague Jan Palach Square 2 116 38 Prague 1, , Prague

سوالات